Tretí týždeň Gira – stúpania ušité pre Quintanu a časovka pre Dumoulina

 

Tom Dumoulin vs. Nairo Quintana. To je dvojica, ktorá si to v treťom týždni rozdá v boji o ružový dres. Výkony holandského jazdca sú príjemným prekvapením tohto ročníka Gira. Dumoulin patril pred „grande partenza“ do širšieho okruhu favoritov na pódium, ale ružový dres v Miláne si na ňom vedeli predstaviť iba najväčší optimisti. Naopak Nairo Quintana bol okamžite po potvrdení účasti na talianskej Grand Tour pasovaný do role jednoznačného favorita. Po dvoch týždňoch však visia nad plánmi kolumbijskej hviezdy na zisk double Giro – Tour vážne otázniky.

Pohľad na generálnu klasifikáciu po 15. etape je veľavravný. Quintana s kolegami z Movistaru nielen že zatiaľ nenašli recept na Dumoulina, ale Holanďan pridáva sekundy na svoje konto aj v pasážach, kde mal mať Quintana navrch. Prvú vážnejšiu skúšku zvládol lepšie Kolumbijec, keď si v cieli stúpania na Blockhaus polepšil na Holanďana v GC o 31 sekúnd. Po incidente s odstavenou policajnou motorkou odpadla z boja o celkové prvenstvo trojica Mikel Landa, Geraint Thomas a Adam Yates. Situácia sa ale výrazne zmenila po dni voľna. V časovke boli karty rozdané jasne. Od Dumoulina sa očakával útok na etapu a prezlečenie sa do „maglia rosa“. V zákulisí sa šepkalo, že by mohol na svojho najväčšieho rivala získať niečo cez minútu. Ale Tom na necelých 40 kilometroch doslova letel. Konkurencii od 5. miesta nadelil vyše dvoch minút a Quintana stratil ešte viac – 2:53 s. Quintana neskrýval sklamanie, ale priestor na zmazanie strát z časovky je ešte stále veľký. Ako prvý prišiel na rad finiš na „Pantaniho stúpaní“ Oropa. Quintanoví domestici zavelili k rýchlemu tempu, v ktorom Kolumbijec aj sám pokračoval. Po pár jeho útokoch mali dosť Pinot aj Nibali, no Dumoulin sa konštantným tempom dostal pred všetkých a v cieli si okrem etapy pripísal ďalších 24 sekúnd k dobru. Prekvapenie? Pre samotného Dumoulina nie: „Tento typ etapy mi vyhovuje – ľahko počas celého dňa a potom naplno v poslednom kopci, to je niečo, čo dobre zvládam. Áno, je naozaj pekné mať víťazstvo v časovke. Áno, je skutočne pekné vyhrať na Orope. Ale tretí týždeň bude veľmi odlišný.“

Tretí týždeň bude naozaj iná pesnička. Profil etáp je na papieri ako šitý pre Movistar a ich silnú zostavu. Amador, Anacona, Herrada, De la Parte a Izagirre spravia všetko preto, aby súperom Naira Quintanu čo možno najviac znepríjemnili v alpských stúpaniach život. Cestu majú pripravenú – Mortirolo, 2x Stelvio, Pordoi, Valparola, Pontives, Piancavallo, Monte Grappa… Tom Dumoulin o tom dobre vie a bude sa musieť pripraviť na scenár, že v rozhodujúcich okamihoch bude zostava Movistaru v presile a pripravená k útoku. Navyše jeho najlepší domestik Wilco Kelderman odstúpil z pretekov po toľko skloňovanom páde pod Blockhausom. Víťaz Gira z roku 2014 máva na Grand Tours v treťom týždni stúpajúcu formu a dobré nohy. Na to sa Dumoulin doteraz nemohol spoľahnúť. V roku 2015 prežil na Vuelte krst ohňom, keď sa po prvýkrát objavil v treťom týždni v červenom drese a dostal sa pod obrovský tlak. Ten nakoniec nezvládol a Fabio Aru jeho odpor v predposlednej etape zlomil. Táto skúsenosť bude tento týždeň pre Holanďana na nezaplatenie. „Samozrejme, že to bola príučka – Grand Tour sa končí až posledným dňom. Jasné, bola to cenná lekcia. Vedel som to pred Vueltou, ale v predposledný deň som už na to nemal nohy. Vedel som, že sa to môže stať a pozerajúc sa na tretí týždeň, môže sa to stať opäť, pretože sme zatiaľ nenastúpali ani polovicu výškových metrov. Giro je skutočne iba v polovici. Bude to veľký boj v poslednom týždni. Quintana a Nibali už dokázali, že sú v treťom týždni veľmi silní. Ja to ešte len dokázať musím,“ povedal s rešpektom aktuálny držiteľ „maglia rosa“. Skromnosť Dumoulinovi nechýba, ale takisto ani konzistentnosť a chuť po víťazstve. S prihliadnutím na záverečnú časovku v Miláne, kde podľa predpokladov môže získať na Quintanu až dve minúty, si môže Tom v kopcoch rozumne rozvrhnúť sily a limitovať prípadné straty.

Už nie je čas na šetrenie nôh. Kto bude chcieť stáť na pódiu stého ročníka v Miláne a vystúpiť aj na stupienok najvyšší, bude musieť ukázať, že to v náročných stúpaniach a záverečnej časovke naozaj vie. Nastolí Movistar úmorné tempo, ktorým vysilí konkurenciu a Nairovi Quintanovi sa podarí získať čas k dobru pred časovkárskym záverom? Alebo bude strata Toma Dumoulina dostatočná na to, aby si na TT špeciály prišiel pred milánsky dóm po ružový dres? Všetko nasvedčuje tomu, že sa celá zápletka rozhodne až v samom závere. Čaká nás ešte skutočný boj o ružovú!

 

Foto: giroditalia.it

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *