5 dôvodov, prečo si Giro užijete viac ako Tour

Giro d´Italia vs. Tour de France. Taliani nedajú dopustiť na svoju Grand Tour a rovnako, ak nie ešte viac, sú hrdí na svoju Tour Francúzi. Medzi týmito dvoma najväčšími ťahákmi cyklistického kalendára panuje rivalita a „boj“ o sledovanosť. Oba trojtýždňové etapáky sú pretkané históriou a legendami, ktorým vďačia za svoju popularitu. Z hľadiska sledovanosti je Tour najväčším hráčom v hre, ale tým, že Giro nie je úplný mainstream, má proti Tour v zopár parametroch navrch.

 1. Froome vs. zvyšok sveta
Poznáte ten pocit, keď máte chuť sledovať napínavé preteky a deň čo deň očakávate, že sa bude miešať celkové poradie. No pri sledovaní Tour v posledných rokoch takisto poznáte pocit sklamania z nenaplnených očakávaní. Z Tour sa stali preteky s vopred určeným scenárom – Froome proti všetkým, podobne ako sa pred pár rokmi snažili všetci zhodiť z trónu dnes už administratívne no name Lancea Armstronga. Chris Froome ťažko hľadá konkurenciu a to na atraktívnosti Tour nepridáva. A čo Giro? Veselo si užíva pozíciu dvojky na trhu a záujmu jazdcov „druhého sledu“, ktorí ponúkajú každú etapu strhujúce divadlo, či už ide o rovinaté dojazdy alebo zdolávanie stúpaní prvej kategórie. Výkonnosť jazdcov je vyrovnanejšia a fakt, že zisk ružového dresu je reálnejší ako toho žltého, dodáva protagonistom a pretekom náboj, ktorý momentálne na Tour nevidíme.

2. Nevyspytateľné počasie
Kým na Tour de France vidíme po väčšinu času slniečko vysmiate od ucha k uchu a jazdcov potrápi nanajvýš vietor a občasný dážď, na Gire musíte byť pripravení naozaj na všetko. Hoci je máj, na vrcholoch najvyšších stúpaní sa držia ešte tony snehu, o čom by vám vedel rozprávať po minuloročnom páde v snehovom koridore aj Steven Kruijswijk. Dážď, sneh, vietor, nízke teploty, to sú výzvy, s ktorými sa jednoducho musí pri honbe za ružovým dresom počítať. Na Gire preto nestačí mať iba najlepšie nohy, ale takisto sa vedieť prispôsobiť poveternostným podmienkam, pri ktorých by ste najradšej ani nevytiahli päty z domu.

3. Prístupnosť
Z Tour de France sa stal biznis, aký cyklistický svet doteraz nepoznal. Celý kalendár sa točí okolo Tour a pre každého cyklistu je štart na najprestížnejších pretekoch splnenie detského sna. Z organizačného hľadiska je všetko do detailu premyslené a pripravené. Práve to však uberá zo samotnej atmosféry pretekov. Giro je viac autentické, úprimné. Jazdci a tímy sú v mieste štartu a cieľa prístupnejšie ako na Tour, nie je okolo celého diania taký frmol. Z Gira srší pozitívna energia, naopak Tour označujú jazdci ako permanentný stres. A keď už sa vyberiete zažiť atmosféru Grand Tour pretekov naživo, chcete predsa len aj niečo vidieť, nielen tlačiť sa v dave ľudí a narážať na prítomné zákazy. V tomto smere jednoznačne bod pre Giro.

4. Tifosi
Pri každom športovom podujatí naberá atmosféra úplne iný charakter, ak domáci žijú s daným športovým sviatkom. Na Tour sú domáci priaznivci cyklistiky zatienení hordami fanúšikov zo zahraničia. Atmosféru Gira však vo veľkej miere tvoria domáci tifosi, ktorí neskrývajú svoju vášeň pre cyklistiku. Ikonické stúpania sú podobne ako na Tour ovešané davmi ľudí, ktorí pri prejazde jazdcov doslova šalejú. Ak k tomu ešte pridajú v prijateľnej miere pyrotechniku, majú fotografi postarané o zábery na titulné stránky športových médií. Fanúšikovia na Gire sú navyše oveľa viac disciplinovanejší. Konfliktných situácii fanúšik – cyklista, ktoré vedú k pádom vidíme v Taliansku zriedka, naopak vo Francúzsku sa pády zavinené divákmi stávajú miestnym folklórom.

5. Viac súťaží, viac príležitostí, viac akcie
Jednoduchý spôsob ako motivovať jazdcov pre ešte väčšiu aktivitu počas dlhých etáp. Popri dresoch v hlavných kategóriách (generálna klasifikácia, bodovacia súťaž, vrchárska súťaž, najlepší jazdec do 25 rokov) majú organizátori Gira prichystané vždy niečo navyše. Napríklad popri bodovacej súťaži, sa vyhodnocuje aj jazdec s najvyšším počtom bodov zo šprintérskych prémii, čo nemusí byť najlepší šprintér na podujatí, ale napríklad aktívny jazdec v únikoch. Takisto pre borcov, ktorí sa radi prezentujú v únikoch je ako šitá na mieru súťaž o jazdca, s najväčším počtom kilometrov najazdených v únikoch, ktoré sa spočítavajú počas celých troch týždňov. Tímové celky súťažia v kategóriách tímovej klasifikácie, super tím a fair play. Pre jazdcov na chvoste štartového poľa sa vrátila do módy jedna špecialitka – maglia nera. Jazdec s celkovo najhorším časom si však neoblečie čierny dres, ale pripne si na chrbát svoje štartové číslo s čiernym pozadím, ako to poznáme s červeným variantom z Tour, pre najbojovnejšieho jazdca z predošlého dňa. Kreativita organizátorov však nemusí vždy padnúť na úrodnú pôdu. Po zverejnení zámeru zaviesť súťaž o najlepšieho zjazdára, sa zosypala na tvorcov myšlienky poriadna paľba kritiky zo všetkých strán ohľadom (ne)bezpečnosti jazdcov, až avizovanú novinku organizátori o niekoľko dní, sypajúc si popol na hlavu zrušili.

 

Foto: giroditalia.it

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *