Topfavoritom Gira Quintana. A kto ďalší?

Veľká cyklistická párty v Taliansku je pripravená. Giro d´Italia odštartuje v piatok 5. mája už po stýkrát a tentoraz to bude naozaj okružná jazda po celom Taliansku. Začiatok na Sardínii bohužiaľ zmešká pôvodný líder Astany Fabio Aru, pre ktorého bolo jubilejné Giro veľkou výzvou a štart na domácej ostrovnej pôde by ho nepochybne pozitívne naladil do nasledujúcich troch týždňov. Po tretej etape sa celá karavána presťahuje na Sicíliu, kde bude vrcholom stúpanie na majestátnu Etnu. Domov sa pozrie aj žralok z Messiny Vincenzo Nibali. V prístavnom meste na východe Sicílie sa bude finišovať v piatej etape, a potom sa už dianie presunie na taliansku pevninu. Divácky najatraktívnejší bude posledný týždeň, kde si to favoriti rozdajú v horských stúpaniach a záverečnej časovke, ktorá môže ešte v posledný deň o všetkom rozhodnúť. V štartovom poli sa to hemží kandidátmi na milánske pódium, ale superfavorit je iba jeden. Dokáže niekto zastaviť Naira Quintanu za druhým ziskom „maglia rosa“?

***** Nairo Quintana (Movistar) – Kolumbijská vrchárska hviezda štartovala na Gire zatiaľ iba raz, ale už pri premiére dokázala vystúpiť na najvyšší stupienok. V roku 2014 vyhral dve etapy a druhý v poradí, skúsenejší krajan Rigoberto Uran mu s odstupom 2:58 s naozaj iba sekundoval. Tento rok plánuje dvojnásobný víťaz Grand Tours zabojovať o Giro – Tour double. Kým na Gire je bezpochyby favoritom č. 1, na Tour sa očakáva, že už nebude mať najsviežejšie nohy. Quintana však bude musieť byť útočnejší ako na vlaňajšej Tour. Posledná etapa je rovinatá časovka, v ktorej vynikajú iní. Ak si však odmyslíme záverečnú časovku, profil tretieho týždňa nemohol snáď byť pre Kolumbijca priaznivejší.

 

**** Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) – Žralok z Messiny bude pri absencii Fabia Arua asi jediné talianske želiezko v ohni, ktoré môže reálne potrápiť Naira Quintanu. Nibali patrí do exkluzívneho klubu jazdcov, ktorí vyhrali všetky tri trojtýždňové etapové preteky a navyše nastupuje na štart ako obhajca titulu. Kľúčom k úspechu bude v tomto prípade asi trpezlivosť a útoky v zjazdoch, kde môže konkurenciu prekvapiť. Navyše o morálnu podporu v treťom týždni sa báť nemusí. Domáci tifosi budú svojmu miláčikovi v stúpaniach dávať krídla.

 

***(*) Thibaut Pinot (FDJ) – Najväčšia nádej Francúzov sa vkladá do 26-ročného lídra tímu FDJ. Pinot je vrchárom, ktorý sa môže spoľahnúť aj na záverečnú časovku. Tento rok mu zatiaľ vychádza, v silnej konkurencii bol na pódiu viacerých týždňových etapákov a dokázal si pripísať etapové prvenstvá v Andalúzii a na pretekoch Okolo Álp. Mierne otázniky však spôsobuje jeho GT bilancia. Po vystrelení na Tour v roku 2014, kde skončil tretí, v posledných dvoch rokoch výsledkovo neočaril. Ako si stále relatívne mladý Francúz poradí s prvou talianskou trojtýždňovou výzvou?

 

***(*) Geraint Thomas/Mikel Landa (Sky) – Britský dream team prichádza na Giro s dvoma lídrami – Geraintom Thomasom a Mikelom Landom. Podľa vyjadrení vedenia tímu sa uvidí až v priebehu pretekov, kto prevezme líderskú taktovku. To môže byť dvojsečná zbraň. Tohtoročná forma a lepšie časovkárske schopnosti mierne nahrávajú Velšanovi, Landa je ale čistokrvným vrchárom, ktorý si vie hladšie poradiť so strmými stenami. Thomas bude prvé dva týždne držať krok s najlepšími, ale čo príde potom? Alebo bude lídrom Landa ešte skôr ako príde pelotón na sever Talianska? Veľká neznáma, ako stvorená na špekulácie. 🙂

 

*** Holandská enkláva – Holandská cyklistika zažíva v posledných mesiacoch obrodu a očakávania na Gire budú veľké. V roli lídrov tímov nastúpia na štart Tom Dumoulin (Team Sunweb), Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) a Bauke Mollema (Trek – Segafredo). Ostatný rok sa už-už zdalo, že dovtedy málo známy Kruijswijk vypáli rybník Nibalimu a spol., ale chyba v zjazde so snehovými koridormi z Coll dell’Agnello ho pripravila o ružový dres. Tento rok si však na neho súperi budú dávať väčší pozor, preto to nebude mať vôbec ľahké. Aké je to prísť o vedenie v dobre rozbehnutej Grand Tour, vie aj Tom Dumoulin. Jeho takisto dostal do povedomia cyklistickej verejnosti senzačný výkon z Vuelty 2015. V stúpaniach sa vie dlho držať s top vrchármi a z vyššie spomenutých mien má najlepšiu časovku. Ak nájde na Gire formu, môže zamiešať poradím aj na poslednú chvíľu. Bauke Mollema skončil už štyrikrát v top 10 na Grand Tours, ale na pódium zatiaľ stále iba klope. Giro si zaradil do programu po dlhých siedmich rokoch. V aktuálnom ročníku to s pretekárskym kalendárom výrazne nepreháňa, a tak je jeho forma malou záhadou. Vzíde z holandského mikrosúboja pódiové umiestnenie?

 

*** Adam Yates (Orica – Scott) – Sezóna 2016 bola pre mladého Brita zlomová. Konečne sa stal skutočným lídrom austrálskeho tímu na Tour de France a hneď atakoval pódium. Štvrté miesto a biely dres je veľmi sľubným výsledkom do budúcnosti. Hladný po úspechu bude určite aj pri svojej premiére na Gire. Vedenie tímu však stiahlo zo zostavy jeho dvojča Simona a Orica bude chcieť vyhrávať šprintérske závery s Calebom Ewanom. Adam Yates tak nebude mať tím šitý na mieru, ale práve to by pre neho mohlo byť ďalšou výzvou.

 

Čierny kôň – Bob Jungels (Quick-Step Floors) – Luxemburský majster zažil minulý rok na Gire spanilú jazdu. Ružový dres si užíval tri etapy a v konečnom hodnotení sa umiestnil na slušenej šiestej pozícii. V itinerári by určite privítal viac časovkárskych kilometrov, ale s dobrými nohami vie byť konkurencieschopný aj v strmších stúpaniach. Spolu s Adamom Yatesom si to rozdajú v súboji o biely dres, ktorý v ostatnom ročníku získal.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *