Čo, podcast?!? Alebo ako to vlastne celé vzniklo

S Filipom sa poznáme už nejaký piatok. Ak mám byť konkrétnejší, tak od začiatku vysokej školy, kde sme spolu drali univerzitné a krčmové lavice popri štúdiu žurnalistiky. Vtedy by nás asi ani vo sne nenapadlo, že jedného dňa budeme rozbiehať spoločný podcast.

Po skončení školy, čo je už tiež nejaký piatok, sa Filip vyparil s priateľkou Jankou, mimochodom tiež spolužiačkou z výšky, do Varšavy, a tak sa náš kontakt výrazne obmedzil. Začalo sa však niečo nové. Už sme nemuseli pri spoločných stretnutiach nadávať na školu, nespravené skúšky, predmety, ktoré nás nebavia. Začali sme sa baviť konečne o tom, čo nás baví – o cyklistike.

 

Nie je to one man show

Časom mi však už vypisovanie polstranových mailov nestačilo. Chcel som naše názory a postrehy posunúť niekam ďalej, hlavne s prihliadnutím na fakt, že publicita cyklistiky na Slovensku je stále slabá. Všetko sa točí iba okolo Petra Sagana, všade Sagan, Sagan, Sagan. Jasné, fandíme mu všetci, ale občas mi súčasný stav pripomína hystériu fenoménov svojej doby, kde sa človek takpovediac pomaly bojí otvoriť záchodovú misu, aby odtiaľ na vás protagonista konkrétnej šou alebo reklamy nevyskočil. Je super, že športovec takého kalibru, akým Peter Sagan je, pochádza z tak malej krajiny ako je Slovensko. Čo by za to dali Taliani, Francúzi, Belgičania… Ale cyklistika nie je iba o Petrovi Saganovi. Aj on sám je unavený z toho, keď sa celý ten rozbehnutý kolotoč začne na neho rúcať v týždňoch, keď sa mu nedarí a nepočuje inú otázku ako prečo nevyhral, kde sa stala chyba, prečo sa ostrihal a bla bla bla. Tento obrovský tlak športovej verejnosti je spôsobený aj tým, že ľudia jednoducho nemajú informácie o dianí v cyklistike, o ostatných cyklistoch, kalendári sezóny atď.

Cyklistika nie je iba o Saganovi. Po svete šliape do pedálov niekoľko borcov, ktorý mu neustále dýchajú na chrbát a vedia ho poriadne potrápiť. A takisto dodávajú cyklistike svoje čaro ľudia, ktorých ciele sú úplne iné ako Saganove – vrchári, domestici, časovkári, dráhari, ľudia pôsobiaci v pozadí cyklistiky. Pravdepodobne to je môj primárny cieľ a možno naivná túžba, aby sa slovenský fanúšik cyklistiky dozvedel niečo zaujímavé aj mimo Sagana, prehĺbil sa jeho vzťah k cyklistike a vedel si zapnúť prenos, aj keď Sagan neštartuje. Pretože chtiac-nechtiac, kariéra dvojnásobného majstra sveta nebude trvať naveky, a pokiaľ ľudia nebudú vidieť a poznať krásu cyklistiky, stane sa pre nich bez Sagana neatraktívna.

 

Podcast vs. Youtube

Späť k podcastu. Prečo práve podcast? Asi taká bola reakcia môjho brata, ktorý ma presviedčal, aby sme obsah publikovali formou videa na youtube. Z počiatku som nad tým reálne uvažoval, ale po zistení všetkých technických požiadaviek a hlavne časovej náročnosti (strih, zábery z vysielania, fotografie, infografika, autorské práva, upload…) som si uvedomil, že ak ma to chce skutočne baviť a chcem si popri svojej práci ponechať aj voľný čas na reálny život, nesmiem sa tomu stať otrokom. Je to predsa len hobby projekt, ktorý robíme preto, že nás baví. A práve preto CykloPodcast. Podcastová scéna na Slovensku nie je tak rozsiahla ako v zahraničí, čo je pre nás na jednej strane výhoda, na druhej strane nevýhoda. Rozbiehame niečo nové a možno aj náš podcast prispeje k popularizácii počúvania a šírenia podcastov v našich zemepisných šírkach. Prihovárame sa k vám, poslucháčom rovnako, ako by to bolo prostredníctvom youtube videa a ešte nám to ušetrí kopu nervov a času. Ten môžeme následne investovať do sledovania pretekov a diania, šliapania do pedálov a takisto do psychohygieny a regenerácie s rodinou a kamarátmi. Podcast si môžete navyše stiahnuť a počúvať offline, takže náš hlas je pre vás časovo flexibilnejší a dátovo prijateľnejší.

CykloPodcast má za sebou svoje prvé mesiace. Z uhorkového začiatku sezóny sme sa cez jarné klasiky dostali až ku Grand Tours. Fight For Pink v 100. edícii bude nepochybne veľkou oslavou talianskej cyklistiky. Pri tejto príležitosti pre vás pripravíme pravidelnejšie podcasty po každej tretej etape, so sumárom, preview nasledujúcich etáp a ďalšími zaujímavosťami z Gira. Zároveň spúšťame aj webovú stránku CykloPodcastu, kde okrem audio archívu nájdete aj naše postrehy vo forme blogu, na ktoré v podcaste nebol časový priestor.

 

Veľká vďaka všetkým, ktorí nám svojou podporou pomáhajú náš rozbiehajúci sa projekt rozšíriť medzi čo možno najviac ľudí. Ostaňte (pozitívne) naladení!

Adam 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *